صدقه، علامت صدق ايمان و مايه پاكي جان

آيه

خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِم بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْ إِنَّ صَلاَتَكَ سَكَنٌ لَّهُمْ وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ (توبه/ 103)

ترجمه

از اموال آنان صدقه‏اي بگير تا به وسيله آن پاك و پاكيزه‏شان سازي و برايشان دعا كن زيرا دعاي تو براي آنان آرامشي است و خدا شنواي داناست.

نکته

 در اين آيه خداوند به پيامبر (ص) امر مي‌کند که از اموال مؤمنان صدقه‌اي را بگيرد تا آنان را تطهير کند و همزمان براي آنان دعا نمايد. صدقه از ماده «صدق» به معني راستي است. شايد از آن جهت به اين گونه پرداخت مالي صدقه گفته مي‌شود که راستي ادعاي مدعي ايمان را مورد آزمون قرار مي‌دهد. سياق اين آيه مربوط به منافقان است. منافقان کساني اند که علي‌رغم ادعاي شان نه به جهاد بدني قيام مي‌کنند و نه به جهاد مالي مي‌پردازند. در چنين فضايي بذل مال نشان صدق ادعا است.با توجه به اين معنا است که در احاديث «صدقه» به اعمال و رفتارهايي غير از پرداخت مالي نيز اطلاق شده است. آيه 271 سوره بقره، صدقه پنهان را بهتر از صدقه آشکار مي‌داند: «إن تبدوا الصدقات فنعمّا هي و ان تخفوها و تؤتوها الفقراء فهو خير لکم و يکفّر عنکم سيئاتکم و الله بما تعملون خبير». شايد چون صدقه مخفي دليل بهتري براي صدق است.

/ 4 نظر / 29 بازدید
سعید

ٌدقه دفع بلا می کند

پايگاه وبلاگ نويسان ارزشي

سم الله الرحمن الرحیم اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر سلام علیکم با عنایت خداوند متعال پایگاه وبلاگ نویسان ارزشی به همت جمعی از وبلاگ نویسان متعهد راه اندازی شد . بمنظور معرفی آثار برتر وبلاگ نویسان ارزشی به مخاطبان و بازدیدکنندگان مقالات ارزشمند آنان به اشکال مختلف لینک می گردد . با مراجعه به پایگاه و ثبت مقالات خود در این امر مهم مشارکت نموده و دیگر دوستان ارزشی را نیز مطلع نمائید . در منوی اصلی بخش راهنما توضیحات بیشتری در رابطه پایگاه داده شده است . آدرسهای پایگاه : http://www.pw-arzeshi.com http://www.pw-arzeshi.ir مدیریت روابط عمومی پایگاه وبلاگ نویسان ارزشی